GRA "WOKÓŁ 17.POŁUDNIKA"

W poniedziałek 7 października 2019 roku reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w międzyszkolnej matematycznej grze miejskiej z elementami kodowania „Wokół 17. południka”. Rozpoczęliśmy w ten sposób oficjalne obchody Europejskiego Tygodnia Kodowania połączone z  celebrowaniem Roku Matematyki 2019. Razem z naszymi szóstoklasistami uczyli i bawili się uczniowie z 4 wrocławskich szkół: SP32, SP65, SP77 i SP90.
Grę rozpoczął wykład prof. dr hab. inż. Marka Klonowskiego z Katedry Informatyki Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej, który był wprowadzeniem naszych uczniów w świat kryptografii. Pan Profesor w bardzo przystępny sposób wyjaśnił uczniom na czym polega szyfrowanie i deszyfrowanie, czym jest tekst jawny, a czym kryptogram oraz co to jest „tajny klucz”. Zaprezentował alfabet Morse’a, szyfr PIGPEN, szyfr Cezara oraz szyfr Vigenère’a. Pan Profesor rozmawiając z uczniami ustalił po co koduje się informacje i jakie jest praktyczne zastosowanie szyfrowania. Opowiedział także uczniom o udziale polskich kryptologów w złamaniu kodu Enigmy.
Po krótkiej przerwie wszyscy uczestnicy udali się na wrocławski Rynek, gdzie odbyła się właściwa gra miejska. Uczniowie otrzymali mapę oraz wskazówki, które musieli wykorzystać, aby dotrzeć do poszczególnych stacji. Na każdej z nich otrzymywali zadania związane z 17. południkiem i naszym miastem, z których część miała zaszyfrowane polecenia. Po odkodowaniu rozwiązywali zadania. Stacjami były m.in. budynek Urzędu Statystycznego, Stara Giełda czy Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego z symboliczną linią 17. południka. Uczniowie starali się samodzielnie rozwiązywać zadania, ale mogli korzystać z przygotowanych podpowiedzi licząc się ze stratą części punktów za zadanie.

Po raz pierwszy uczestniczyliśmy w grze matematycznej. Mamy nadzieję, że weźmiemy udział w kolejnych edycjach. 
Impreza odbyła się w ramach współpracy naszej szkoły z Akademią Talentów i Uzdolnień we Wrocławiu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz